הכל על אסטרולוגיה

אסטרולוגיה קבלית- חלק א'

מאת: פורטל אלטרנטיבלי, יצחק אהרון
לאורך ההיסטוריה היהודית לימדו חכמי הקבלה על הקשר שבין המזלות וחודשי השנה כך שלכל חודש שויך מזל. בואו ללמוד על המזל שלכם.

מאז ימי בראשית חיפש האדם את ייעודו ומטרת קיומו בעולם. שאלות כבדות משקל בסוגיות היעוד, התיקון, המזל והגורל מהדהדות במוחו של כל בר דעת והכמיהה לכך נתגשמה בין השאר בשמים. לאורך ההיסטוריה היהודית לימדו חכמי הקבלה על הקשר שבין המזלות וחודשי השנה כך שלכל חודש שויך מזל (ר' מדרש תנחומא פרשת שלח לך). האסטרולוגיה הקבלית, שמקורה ככל הנראה בבבל העתיקה עומדת על הקשר שבין תהלוכת גלגלי הרקיע והשפעתם על המתרחש בארץ. בזוהר הקדוש נאמר כי הקב"ה הוא כלל ומערכת הכוכבים והמזלות הם הפרט והכלל גדול מהפרט ויכול האל לבטל אותם בכוחו ואע"פ שכוח המזלות גדול מאוד הנה יש עליהם כוח עליון הוא כוח השם יתברך. וממשיך הזהר: אין לך אדם שאין לו שעה כלומר מזל שיוכל להועיל או להזיק לו לפי שעה. רבי נחמן אומר: "כל עשב ועשב יש לו כוכב ומזל וכל כוכב ומזל מקבל כוח מהכוכבים שלמעלה ממנו והעליון מהעליון ממנו עד שמקבלים מהשרים העליונים והם כולם מקבלים משורש הכל שהיא – דבר השם כמו שכתוב:"בדבר ה" שמים נעשו וברוח פיו כל צבאם". 

במאמר הבא אציג בפניכם את עמדת הקבלה בבואה לעמוד על הקווים המנחים המאפיינים כל מזל החל מדרכי תיקון, דרך אותיות שולטות וכלה ביסודות הטבע. יובן למעיין בנאמר כי כל האמור הינו בבחינת קצה הקרחון הואיל ונושא זה מורכב ומסועף לאין ערוך. 

מזל טלה – חודש ניסן.
ראש לכל החודשים ולכן מייצג את המלכות, השליטה, היוזמה והמנהיגות. מחד, נוטה לחסד, לנדיבות ולרוחב לב ומאידך עקשן, גאה ולעיתים יהיר עד כדי הערכה עצמית מופרזת. שייך ליסוד האש ולשבט יהודה (מלכות), אותיות שולטות: ד/ה. אות החודש: ה'- מסמלת את ההתחדשות, את הרצון של העולם הגשמי למעמד, אגו וכיבוש. מייצגת את כוח הדיבור. אות הכוכב: ד'-כוכב מאדים המסמל את הדין והגאווה. 

שיעור ותיקון: לנהוג בענווה ולגלות רגישות ואכפתיות כלפי הזולת. לתת דרור וביטוי מעשי לאהבה הבוקעת מהלב. להימנע מכעסים והתפרצויות זעם. לגלות סבלנות ואוח רוח בדרך להגשמת המטרה. מזל טלה מתאפיין בפוטנציאל של אנרגיה רוחנית גבוהה מאוד וצריך לדעת לתעל את האנרגיה המתפרצת לכיוונים חיוביים. ללמוד להאט את קצב החיים המהיר ואת הריצה המתמדת אחר הדחפים הפנימיים. עליו לרסן את הטבע המלחמתי ולהיות הגיבור הכובש את יצרו. עליו ליישם את כוח ההתנגדות-סוף מעשה במחשבה תחילה. להקשיב היטב לתחושות הבטן הן בד"כ אינן טועות ואז ירגיש את החדווה האמיתית וטעם החיים. 


מזל אריה – חודש אב.
מזל אריה הוא מלך המזלות ולכן מסמל את השליטה, העוצמה האגו והפאר. טיפוס מלכותי השואף להרשים את הסביבה ומכאן נוטה לגאווה לפאר ולראוותנות. מלך התענוגות והמותרות. שייך ליסוד האש ולשבט שמעון. אותיות שולטות: ט'/כ'. אות החודש: ט' מסמלת את השמיעה או בלשון הזוהר אות ט' מצביעה "על הטוב הגנוז בתוכה". אות הכוכב :כ'- כוכב חמה. מסמל את הכתר והמלכות, האנרגיה הגולמית במצבה הראשוני שהיא בלתי מוגבלת בעוצמתה. 

שיעור ותיקון: לפתח ביטחון עצמי ולהתגבר על מכשולים. להמשיך קדימה באומץ מבלי להביט לאחור. לסמן מטרות ולכבוש אותן ללא מורא  ופחד. להשתחרר מראוותנות ומאגוצנטריות המגדרת את האריה בהערצה עצמית ובחשיבות יתרה. לפתח מודעות עצמית ולהתרחק ממידת ההתנשאות והשתלטנות הנושאים טעם שחצני של אגו המגיע מחוסר אגו. השליחות היא להוביל מתוך ענווה ולהדביק את כולם בכריזמה הייחודית והנפלאה המסמלת מנהיגים גדולים. כשם שהאריה מסייע מבחינה אקולוגית למאזן הכוחות החיוניים הפועלים בטבע כך צריך בן מזל אריה להקרין את הטוב והעצמתי הטמון בו. 

מזל קשת – חודש כסלו.
בעל בטחון עצמי ואנרגיה עצומה, תמיד שואף קדימה, הרפתקן ובטבעו שואף להתנסות בדברים חדשים. יצר הנדודים טמון עמוק בליבו ולכן נמנע מהתקשרויות מחייבות שיש בכוחן להגבילו. מעוניין בחופש ודואג להציב חוקים ולמצוא סדר שיאפשרו לו חופש פעולה רחב במסגרות הקיימות. שייך ליסוד האש ולשבט בנימין (הצדיק). אותיות שולטות: ס/ג. אות החודש ס': מסמלת מחד את כוח השמירה, ההגנה והביטחון ומאידך יכולה להצביע על מניעות, עיכובים וקשיים בכוח המזל. אות הכוכב ג': כוכב צדק. גמילות חסדים וחיפוש אחר האמת. אופטימיים ועלולים להיות נאיביים. 

שיעור ותיקון: לדעת להוציא כלפי חוץ את שחבוי בפנים, לחלוק ולשתף אחרים במכאובים ובלבטים. לא לפחד לחשוף את הפחדים ולתת להם ביטוי מילולי. ללמוד מכישלונות העבר. להפיק וליישם לקחים לעתיד. להיות ממוקדים בעשייה ולא לפזר אנרגיה מיותרת במגוון תחומים. זכרו "סוף מעשה במחשבה תחילה". להיות מוקפים באהבה דבר שעשוי לחזק את הביטחון והדימוי העצמי. האמינו בעצמכם ותנו לאחרים להאמין בכם. יש בכם הרבה קסם אישי פזרו אותו כלפי חוץ ואפשרו לרב גוניות שבכם לצבוע את העולם. 


מזל גדיחודש טבת.
רצון עז להישגים לממון ולעשירות. ביקורתי, שיפוטי ומחמיר. נוטה להיעצב ולכעוס על שהתאכזב מעצמו. אחראי, מציאותי, רגליו יציבות על הקרקע ובוגר מגיל צעיר. חסר ביטחון ושואף למסגרת שתעניק לו יציבות. פסימי וריכוזי וממעט לראות את חצי הכוס המלאה. חומרי במידה רבה ובעל יכולת לעבוד שעות רבות ולבנות תשתית איתנה לדורות הבאים. כושר חשיבה יוצא מגדר הרגיל עם יכולת לנתח מצבים בצורה קרה ושקולה. בוחר בקפידה את הקרובים לו הן בעבודה והן בחיי החברה. שייך ליסוד האדמה ולשבט גד אותיות שולטות: ע/ב. אות החודש ע': מסמלת את העקשנות והשאיפה הבלתי פוסקת להישגים ולהצלחה. אות הכוכב ב': כוכב שבתאי, הכוכב האיטי מכולם המקיף את השמש בלמעלה מעשרים ושמונה ימים. מסמל את ההתנהלות המחושבת והאחראית של הגדי.

שיעור ותיקון: כלל ברזל הוא לא להתעקש על שום דבר יתר על המידה. לדעת לתעל את האנרגיה לאפיקים חיוביים על מנת להגיע לשלווה נפשית . המטרה הניצבת מול עיני הגדי היא כוח, השפעה וכסף. פועל יוצא של חרדה קיומית שמא לא יהיה שפע. שבט גד פירושו ג-גומל ד-דלים כלומר: שפע גדול שממלא כל רעב ולכן אל לו לפחד שיגיע לידי עניות. בצד הצורך בהצלחה חומרית והשגת סמכות בעלת עוצמה, עליו לפתח ביטחון עצמי וללמוד לשלוט בתוקפנות וברוגז המאפיינים אותו. לחפש את האמת מתוך התעלות רוחנית ולהעמיק בה.

כיוון רוחני עשוי לסייע לו לכבוש את החומריות ולמצוא שלוות נפש ורגיעה להם הוא זקוק מאוד. הקבלה מלמדת כי מאחורי המכשול הגבוה ביותר נמצא האור הגדול ביותר. גדי יקר, כבוש את החומר והתחבר את הרוח.

מזל שורחודש אייר.
בעל רצון חזק ומוגבר לקבל לתועלתו האישית. לעיתים רצון זה יכול להתפרש כאנוכיות הואיל ובמסע החיפוש העצמי הוא מרוכז סביב הצרכים הפרטיים שלו מבלי יכולת לראות את הזולת. מחפש בטחון ומסגרת יציבה שתעניק לו שלווה ורוגע. פשוט, שיגרתי ונושא בעול החיים. מאופיין במזג נוח ובחמימות. ובד"כ אינו נזקק לעזרת הבריות. הממון חשוב בעיניו ומקנה לו הרגשת שליטה. במהותו חומרי וחפץ בתענוגות. שייך ליסוד האדמה (כוח החומר) ולשבט יששכר(תורה). אותיות שולטות: ו/פ. אות החודש ו': מסמלת את מידת האמת וכוח החיים ככתוב בזוהר (בראשית רמ'א). מרמזת על הרהורים ומחשבות גבוהות. אות הכוכב פ': כוכב נגה, רגישות עמוקה וחן אמיתי המבטאים את נפשו של השור- למרות חזותו הנוקשה וחוסנו הגופני.

שיעור ותיקון: לגלות רגישות והבנה לאחרים, ללמוד לוותר ללא ציפייה לקבלת תמורה. להשתחרר ממידת הכעס, ממריבות וממחשבות שליליות המובילות למתח ולהצטברות כעסים. ללמוד להתגבר על הרכושנות והשתלטנות ולדעת לשחרר את ההתנגדות לשינויים. להרפות משגרת החיים ולמצוא הנאות גם בדברים הקטנים. לסלוח ולא לנטור טינה. לטפח יחסים ולהקדיש תשומת לב למשפחה הקרובה. ההצלחה תגיע מיחסים בריאים ומתוקנים עם הסביבה.

מזל בתולהחודש אלול.
שיפוטי, ביקורתי ודקדקן. יעיל ובעל פוטנציאל ליצירה ולעשייה למען הזולת. דייקן השואף לשלמות ומחפש ליצור סדר וצדק. אינו מסוגל לראות אי סדרים ופגמים. מזדרז למתוח ביקורת נוקבת שלרוב פוגעת ומעליבה, לרוב מתוך תמימות ומהצורך בשלמות. עלול ליפול לקטנוניות ולחוסר ביטחון. דאגן מטבעו ובעל נפש לא רגועה. אינו רוחני כלל ובמהותו נקשר לחומר ולשליטה. שייך ליסוד האדמה (עשייה) ולשבט גד. אותיות שולטות: י/ר. אות החודש י': מסמלת את העשייה, שנאמר בספר יצירה: "המליך הקב"ה אות י' במעשה" מלמד כי בני המזל צריכים לעבוד על כך שמעשיהם יהיו תואמים את מחשבתם. מחשבה מפותחת וביקורתיות הן התכונות הדומיננטיות בחודש זה. אות הכוכב ר': כוכב מרקורי ( כוכב חמה), מסמלת כוח עצום שיש ביכולתו להתחדש תמיד מתוך שאיפה להישגים.

שיעור ותיקון: ללמוד למקד את העין הבוחנת הביקורתית והשופטת על עצמה פנימה במקום על הזולת. לא להיחפז לשלול את הזולת, לראות את מגרעותיו ולהסיק מסקנות. לזכור תמיד כי יש לדון את האדם לכף זכות ולנסות להיכנס לתוך נעליו. להימנע מלתת עצות לזולת טרם בדקת עמוק פנימה את המניע לאותו צורך בנתינת העצה. אם זה בא מתוך עליונות וכוחניות זה בוודאי שלילי ולכן "שתיקה יפה לחכמים". להפנים את העובדה כי "האדם יראה לעיניים והקב"ה יראה ללבב". כלומר אין אפשרות לשפוט ממבט ראשון או שני ובכלל מומלץ לוותר על כך. זוהי מידה חסרת ערך ובבסיסה לקויה, השאירו זאת לבורא עולם. תקנו את עצמכם בלבד והשפיעו ממקום פורה ומיטיב. התייחסו לאחרים באופן חיובי ולא פוגעני ובכך יזכו כולם מהשפע ומהאור המצויים בתוך נפשכם.

ליצירת קשר ופרטים נוספים על יצחק אהרון


מאמרים קשורים

Back to top button