עולם הנסתר

תורת הקבלה והנסתר – לכל שאלה תשובה

מאת: פורטל אלטרנטיבלי, יצחק אהרון
מרגישים תקועים, אבודים או הזיווג מתעכב? תורת הקבלה מספקת תשובה לכל שאלה.

מהי תורת הקבלה? תורת הקבלה והנסתר מאפשרת למצוא בחכמת הקבלה את התשובות! למרות שהעולם המודרני מתקדם בקצב מדהים, עדיין אנשים רבים פונים אל עולם הרוחניות של חוכמת הקבלה כדי להבין טוב יותר את ייעודם ולכן ראוי להתייחס אל תורת הקבלה ברצינות ובכובד ראש.

משום כך ראוי לשאול מדוע בעולם גלובאלי המתפתח תדיר טכנולוגית ומדעית, עדיין נזקק האדם להכוונה מחכמה יהודית בת אלפי שנים, שבה הוא מוצא רלוונטיות היום יותר מתמיד. ידוע כי קיימת לעיתים מחלוקת בין העולם הרוחני לעולם המדעי מפני שמדובר בשני תחומים שונים במהותם, העימות בין הקבלה למדע נמשך ללא הכרעה ברורה.

משכך הם הדברים, האדם, נזר הבריאה, לא תמיד מסוגל להבין בשכלו שמאחורי כל תופעה, מובנת או בלתי מובנת, ניצבים כוחות איתנים מקדמא דנא, רוחשים וגועשים שמניעים את הטבע כולו ומכניסים סדר לכאוס המיתולוגי.


בני אדם זקוקים לאמונה, לתקווה ולשאוב עידוד לא פחות משהם זקוקים לשכל ולהבנה. רצונות, אמונות, פחדים, רגשות וחלומות משפיעים על בני אדם לא פחות, ולעתים אף הרבה יותר, מאשר כל הוכחה והסבר מדעיים. מושג האמת תמיד היה יחסי, וההחלטה במה להאמין ולהיאחז תמיד הייתה סובייקטיבית. מתוך כך נולדה מתודה, היא חכמת הקבלה, המתארת את סדר היקום ומציעה הסבר עמוק ופרטני אותו אפשר להעמיד לבחינה שכלית, לצד זו האמונית, ומאפשרת ניבוי של כלל התופעות בטבע ובחיי הפרט.

מה נותנת לנו תורת הקבלה
תורת הקבלה מתווה דרך שתאיר את דרכו של האדם באפלת חייו ותספק לו תשובות לדילמות והתחבטויות שונות כמובא בדברי רבא במסכת מועד קטן (כ”ח.): “אמר רבא חיי בני ומזוני לא בזכותא תליא מילתא אלא במזלא תליא מילתא. כלומר, במרוצת החיים האדם דואג על שלושה נושאים עיקריים המרכיבים את טעם ומטרת החיים אשר תלויים במזל והם: בני –ילדים ומשפחה, חיי- בריאות הגוף והנפש, מזוני- פרנסה, כלכלה והצלחה.
אם כן, הקבלה מלמדת כי ברדיפה המתמדת אחר סיפוקים ותאוות גשמיות שאין בהם ממש, האדם שוכח בדרך את עצמיותו ומהותו ומיד נוצר חלל פעור בנפש הגורם לתסכול ולחוסר איזון במערכות הרוחניות שלו. מגיע שלב שבו האדם עוצר לרגע את עגלת חייו, מחכך בראשו ומחפש תשובות לשאלות נשגבות, מתבונן פנימה לתוך נבכי נשמתו ושואל מי אני באמת ? מה ייעודי בעולם? האם אני מאושר? מהו גורלי? למה זה קורה לי? ועוד שאלות רבות.


מה הייעוד שלי בעולם?
אם כן, מאין מגיעה אותה תחושה טבעית ואמיתית כל כך המחייבת מענה לשאלות תכלית ומטרת החיים. מחשבה זו עולה ומהדהדת במוחו של האדם החושב מספר פעמים לא מבוטל במהלך שנות חייו ולרוב ללא מענה מספק. בנקודה זו באה הקבלה, מסירה את הלוט מבעד לסודות ומגלה כי התשובה הראשית לכל השאלות המורכבות הללו היא אחת- פרט למציאות הפיסית בה אנו שרויים, הנחווית בחמשת החושים… עלינו להכיר, להרגיש ולחיות את הרובד הרוחני העמוק המצוי בתוכנו אך נסתר מעינינו. לדעת לראות ולהבין את עולם הסיבות לכל מה שמתרחש איתנו כאן ועכשיו ולהבין כי הבריאה מתנהלת מאז ועד היום, על פי חוקים מוחלטים שאם האדם יטה עצמו ללמוד אותם ולחיות על פיהם אזי הוא יוכל להיות במצב אקטיבי – משפיע ולא במצב פסיבי מושפע, ללא כל יכולת לשנות את איכות חייו. ובמילים אחרות, מהם הכללים "במשחק החיים" שעלי לאמץ על מנת לשפר את מצבי ולזכות לעליית מדרגה של שפע רוחני וגשמי כאחד.

לאורך הדורות גרסו המקובלים כי קיימים חוקים רוחניים מובהקים שעל פיהם העולם מתנהל והדברים מצאו ביטוי נפלא, אם כי מוצפן וכתוב בשפה מקודדת, בכתבי קבלה קדומים המסבירים לא רק מדוע הדברים נעשים אלא איך הם נעשים, בבחינת סיבה ותוצאה. אותה חוקיות, על אף שאינה נראית בעין בשר, מהווה את הבסיס לקיום המציאות הפיסית ככתוב: "אין לך עשב למטה שאין לו מלאך מלמעלה, שמכה בו ואומר לו גדל" (בראשית רבה י', ו'). כלומר מכאן תדע כי כל המרחש על הארץ, לרבות מצבך האישי בכל תחום, שורשו בעולם רוחני ממנו הכול משתלשל. משכך הם הדברים, רבים פונים לייעוץ בקבלה מתוך הצורך להגברת המודעות ולהתמודדות עם קשיים בחיי היום יום, בחברה, במשפחה, בעבודה ועוד.

בליקוטי מוהר"ן מובאים הדברים הבאים למי שמבקש לדעת אודות פשר ומהות הייעוץ הקבלי: "התורה שלי (קבלה) גדולה מאוד והיא כולה רוח הקודש ויכולים ליידע ממנה עתידות, שמי שייטה עצמו ויאזין ויקשיב לתורה שלי יוכל לידע עתידות שיהיה. ואין צריך לומר אח"כ כשנעשים הדברים בעולם שאז יכולים בודאי למצוא הכול בתוך התורה שלי ולראות ולהבין שהכול מבואר בתוך התורה שנאמרה כבר". למי מאיתנו לא אבדה פעם הדרך ולא עמד בדילמה קשה ונזקק ליד מכוונת ועצה טובה וחכמה, כאן נכנסת חכמת הקבלה לתמונה. דע כי חכמת הקבלה מתחילה כאשר הגעת לתקרת החכמה הפרטית שלך. ידוע הדבר כי אין הרבה ידיעות בעולם הנקראות "חכמה", הקבלה נקראת כך משום שהיא מאגדת בתוכה אוצרות אדירים של ידע וחכמה אין סופיים, דרכם נזכה לדעת טוב יותר מה נכון לנו ומהם השבילים המוליכים אל עבר חיי שפע, איכות ושלווה נצחית.

ליצירת קשר ופרטים נוספים על יצחק אהרון


מאמרים קשורים

Back to top button