פנג שואי

עיצוב המשרד על פי הפנג שואי

מאת: פורטל אלטרנטיבלי, שלומית שטיינברג
כל החוקים והכללים לעיצוב המשרד על פי תורת הפנג שואי.

פרוש המילים פנג שואי בסינית- "רוח ומים", מושגים אלו מחברים אותנו אל כוחות הטבע המקיף אותנו ובו זמנית – אל מהות קיומנו כבני אדם.

עבור הסינים פנג שואי זהו אוסף של חוקי וכללים (עשה" ואל תעשה), אשר עוברים מדור לדור בדרך של חינוך מסורתי בבית במטרה לשמור על אחדות המשפחה, לחזק את מעמדה ולהעצים את עושרה. מבחינה היסטורית, הפנג שואי היא תורה סינית עתיקה, בת למעלה מ- 5,000 שנה אשר עקרונותיה מבוססים על מסורת ארוכת ימים במרחבי במזרח.

בסין העתיקה השתמשו בפנג שואי בארמונו של הקיסר, בביתם של האצילים והעשירים, רק בכירי העם נהנו מהמה שיש לתורה הזו להציע. האיכרים הפשוטים לא נהנו מן הידע של התורה הקסומה הזו. וכך נשמרו סודות הפנג שואי בקנאות על ידי המאסטרים הגדולים לאורך השנים, אשר ראו בשמירת הידע את מעוז כוחם והעבירו אותו הלאה בתהליך לימודי ארוך ומייגע אל תלמידיהם אשר נבחרו בקפידה.

בבסיס תורת הפנג שואי, נמצאים חוקים, הנקראים "פורמולות" בעגה המקצועית, אשר אמיתותן נבדקת לאורך הדורות והם מתעדכנים לצד ההתפתחות התרבותית המודרנית. הפנג שואי מציעה עקרונות שבעזרתם ניתן למקם מבנים וחפצים ביחס לאנרגיה של היקום, כך שייאפשרו לאדם להגיע למיצוי הפוטנציאל האישי, לחיים של שפע ובריאות ויחסים בינאישיים מספקים.


מהם הכללים החשובים בעיצוב משרד שיביאו לאותה הצלחת העסק?

הכלל הראשון הוא להביט על סביבת העסק!

כאשר נביט מחוץ למשרד או העסק, האם העסק מעודד כניסה של לקוחות? האם קיימת תנועה מול העסק והמשרד? 

על מנת ליצור תנועתיות- חשוב למקם עסק ליד כביש.
כביש הוא כמו מקור מים המביא במהירות אנרגיה חיונית לעסק.
במידה ועסק אינו ממוקם ליד כביש, ניתן להעניק תחושה של "תנועתיות" בעזרת מספר פרמטרים, כגון:

צבע אדום: צבע מבורך בפנג שואי ומעניק אנרגיה מהירה וטובה לעסק, מומלץ לצבוע דלת כניסה באדום, שלט גדול עם צבע האדום, וגם פרחים אדומים בכניסה.

עסק אוהב מאוד צמחיה ולכן חשוב להניח עציצים ליד הכניסה לעסק, הם מביאים לצמיחה עבור העסק.

קיימים גם גימיקים כגון: בועות סבון בכניסה, מוזיקה נעימה, תלוי בעסק אבל גם הוצאת הסחורה מהחנות, מובילה להכנסת לקוחות פנימה.

בסין אף ממקמים שני אריות או דרקונים בכניסה לעסק, דבר המציין כבוד וסטטוס, במיוחד טוב ליד בנקים, בנייני ממשלה וכד'..

*בנוגע לחדר עבודה בבית, הדברים הללו פחות מתקיימים!
כן חשוב למקם את חדר העבודה בבית באזור יותר פעיל- ליד כביש או שביל שעומד מחוץ למבנה הבית. במידה ואין כביש או שביל מחוץ למבנה יש צורך בבחירת החדר בעל התאורה המרבית ביותר- כגון חדר בעל חלונות גדולים, חדר מואר.

לאחר שבדקנו מה קורה מחוץ לעסק, נכנסים לפנים העסק.

כאשר אנו פותחים את דלת הכניסה, חשוב כי לא נראה מזכירה או את האדם העובד במשרד ממול לדלת הכניסה. הדבר אינו קשור ללקוח עצמו אלא לבעל העסק והמשרד, היות ומי שיושב מול הדלת הוא הראשון שיעזוב את העסק, ובעסקים אנו מעוניינים דווקא כי העובדים יישארו לעבוד.

ישיבה מול דלת הכניסה מובילה לעייפות, חולי ועזיבה. במידה ולא ניתן להזיז את העובד יש צורך בסגירת הדלת, סגירת הדלת היא אמנם פיתרון אך לעסק שרוצה להיות פעיל ומשגשג הדבר אינו טוב היות ובעסק או במשרד אנו מעוניינים דווקא בדלת פתוחה כך שלקוחות ייכנסו לעסק/משרד.

עיצוב פנג שואי אינו מתייחס רק למיקום נכון או לצבעים והאלמנטים, אלא גם לאנשים עצמם שעובדים במשרד, והחשוב מכולם- הבוס!!! לכן חובה לבדוק את התאריך לידה של בעל העסק למען חיזוקו דרך המשרד, חנות או כל סוג אחר של עסקים. עיצוב המשרד לפי הפנג שואי מתייחס גם למיקום נכון של ה- $$ – קופה, כספת וכד'…אשר אנו מעוניינים בהכפלת הכסף! 
 
מה לגבי מיקום אישי במשרד? מהו מיקום נכון של שולחן עבודה? 
האידיאל הוא כי שולחן עבודה ימוקם כך שהעובד רואה את כל המשרד או חלל העסק, אך לא ישב ישירות מול דלת הכניסה. בנוסף לכך מומלץ כי מאחורי העובד תהיה תמיכה של קיר או מחיצה.

במידה וקיימים מספר שולחנות בחדר, יש להיזהר מזוויות השולחן הפונות לשולחן אחר, הדבר יכול לגרום לסכסוכים בין העובדים, הלשנות וחוסר סיפוק בעבודה. במקרה ולא ניתן למקם עובד במשרד כאשר גבו אל הקיר או שהינו בעל שליטה על כל החדר-יש צורך בבדיקה של תאריך לידתו המאפשר את היכולת לבדוק מיקום אישי לכל עובד! בחברה גדולה לא ניתן לבדוק כל עובד ועובד, במיוחד במקומות בהם קיימת תחלופה גדולה של עובדים או שינוי מקום בתכיפות גדולה, לכן יש צורך בתכנון המקום כבר מראשיתו, בצורה נכונה והרמונית.


מה לגבי סמלים שמחזקים את העובד והמנהל מהעסק עצמו לפי הפנג שואי?
רבים מעוניינים לקבל סטאטוס דרך העבודה, במיוחד אלו העובדים במשרד בבית לכן יש צורך לתלות תמונות של צמחייה- פרחים, עצים וכד' שמתוארים תמיד כלפי מעלה, גם בניינים גבוהים טובים.

מומלץ שלא יהיו תמונות מופשטות בחדר עבודה, היות ואלו מצביעים על חוסר מיקוד במטרה.
קיימים מספר אלמנטים שטובים גם הם לסטאטוס ומעמד, כגון- הדרקון, הנמר, הפיל- אלו חיות בעלות עוצמה ומומלץ להניח פסל או תמונה שלהן בפינה צפון מערבית, עשויים ממתכת או מקרמיקה/חרס.

בנוסף ניתן לתלות תעודות הסכמה בקיר הדרומי, המביא להזדמנויות טובות לעסק דרך לימודים ועבודה.

עציץ קקטוס קטן ליד המחשב מנתב אנרגיה שליליות מהמחשב לקקטוס ולא לאדם היושב ליד השולחן עבודה, מתאים במיוחד לאלו העובדים שעות רבות.

צבע האדום, תמיד טוב ומנתב הזדמנויות לטובה (בכלל יש צורך בשיתוף פעולה בין מהות העסק לצבע המתאים לו, לדוג' הייטק מתאים צבע הלבן או המתכתי, לספא כחול או ירוק, כמרגיע…).

בהשוואה בין ישראל לסין וארצות נוספות, בהן קיים עיצוב פנג שואי לעסקים באופן קבוע היועץ פנג שואי מייעץ למנכ"ל מה לעשות ומתי כך שהחברה תוכל להתפתח ולגדול גם במקרים בהם השנה מקשה ומאתגרת…יועץ פנג שואי אף מייעץ לגבי תאריכים טובים עבור פעולות עסקיות חשובות.

מה לגבי עסק שלא מצליח? האם ניתן להרים אותו שוב?
בסין נהוג לסגור עסק שאינו מרוויח למשך שבועיים ולפתוח אותו שוב בפתיחה גדולה זאת בכפוף לבחירת תאריך טוב לפתיחת עסקים, כך שהעסק ייפתח מחדש במועד חדש- לידה מחודשת לעסק!


מאמרים קשורים

Back to top button