אוכל בריא

פטל אדום (Rubus idaeus)

מאת: פורטל אלטרנטיבלי, הלל לרנר
מוצא הפטל האדום מאזור הים התיכון ומאירופה. הפטל שייך למשפחת פירות היער המשופעים בביופלבונואידים.

מוצא הפטל האדום מאזור הים התיכון ומאירופה. באמריקה הצפונית קיים זן של פטל שחור. משמעות השם הלטיני rubus –אדום והשם idaeus על שם הר אידה שבאי כרתים המשופע בשיחי פטל. השם האנגלי raspberry ניתן בגלל המבנה השעיר (rasp) של פירותיו. Berry הוא שם כללי לכל פירות היער. על פי המתולוגיה היוונית זאוס (יופיטר בפי הרומאים) היה בן הזקונים של הטיטאנים קרונוס וריהא. קרונוס האב פחד שילדיו ירשו את מקומו על כן בלע את כל צעצעיו ורק זאוס ניצל בזכות ריהא אימו. היא לקחה את זאוס התינוק והחביאה אותו בין שיחי הפטל שבהר אידה. זאוס גודל בידי הנימפות שהשגיחו עליו והשקו אותו בחלב עיזים. כאשר בגר חייב את קרונוס להחזיר את אחיו האלים, נלחם בו, גרש אותו ונהייה למלך האולימפוס. 
השימוש בפטל האדום היה נפוץ עוד בתקופה העתיקה. דיוסקורידס (מאה 1 לספ"נ) ציין את השימוש בעליו לטיפול בבחילות, הקאות וטחורים. הרומאים שהחשיבו את איכויותיו נהגו לשתול שיחי פטל ברחבי השטחים שנכבשו. במאה ה17החלו לגדל את שיחי הפטל באנגליה כגידול חקלאי ובמאה ה18 המתישבים האנגלים הביאו אותו ליבשת אמריקה הצפונית.
הפטל שייך למשפחת פירות היער המשופעים בביופלבונואידים. הפטל גדל על גדות נחלים זורמים ורוב החוקרים מאמינים שזהו שיח הסנה שבסיפור ההתגלות האלוהית למשה. במקורות נכתב עליו: "מה הסנה הזה גדל בגינה ובנהר כך ישראל הם בעולם הזה ובעולם הבא"(שמות רבה ב', ט'). עוד בתקופת המשנה הכינו מהצמח תרופות לריפוי פצעים מדממים וטחורים. כפי הנראה מכיל כמויות גדולות של רוטין המכווצות כלי דם ובעלות פעילות אנטי דלקתית.
להכנת סירופ מבשלים 500 גרם פירות בחצי ליטר מים. תוך כדי הבישול מוסיפים 300 גרם סוכר וממשיכים לבשל על אש קטנה עד שמתקבל סירופ סמיך. הסירופ נשמר לזמן ממושך.


כיב בקיבה ובתריסריון: להרתיח חופן גבעולים ועלים במשך 10 דקות בליטר מים. לקרר ולהמתיק בדבש. לשתות 4 כוסות ליום.  הביופלבונים מזרזים את החלמת הכיב ויוצרים שכבה מגנה על האזור הפגוע.

דלקות חניכיים: לגרגר בפה מרתח פטל מספר פעמים ביום עד קבלת תוצאות.

הריון ולידה: לחלוט כף עלים בכוס מים ולשתות מספר פעמים ביום מהחודש החמישי. הפטל מגמיש את השרירים והרצועות באגן ומקל בצורה משמעותית על צירי הלידה.

בחילות: כנ"ל.

בחילות הריון: כנ"ל.

הקאות: כנ"ל.

שילשול: לשתות מספר כוסות של חליטת עלי פטל. הצמח מכיל חומרים המכווצים את כלי הדם והריריות במעיים.

שיעול: לשתות 5 כפות סירופ ביום.

שפעת: כנ"ל.


טחורים: מבשלים 500 גרם ענפים ועלי פטל ב 2 ליטר מים במשך 20 דקות. מסננים את המרתח ושופכים לתוך אמבט מלא מים חמים. טובלים במשך חצי שעה.

גירויים בעור: כנ"ל.

גירויים באברי המין: כנ"ל.

פורונקלים: כנ"ל.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על הלל לרנר


מאמרים קשורים

Back to top button