רפואה סינית

חמשת האלמנטים

מאת: פורטל אלטרנטיבלי, ורד פלץ
התאוריה של חמשת האלמנטים היא כלי אשר מסייע להסביר ולהבין את תפקודי הגוף והנפש במקביל לתופעות וחוקי הטבע הידועים לנו.

מבוא 
התאוריה של חמשת האלמנטים היא כלי אשר מסייע להסביר ולהבין את תפקודי הגוף והנפש במקביל לתופעות וחוקי הטבע הידועים לנו.
תאוריה זו התפתחה לפני כ 2200 שנים בתקופה בה החלו להבין את תהליכי הטבע ואת הקשרים הקיימים בטבע ובאדם, זאת מתוך התבוננות בסדרי הטבע ומתוך ההבנה שהחוקים לפיהם פועלת המחזוריות בטבע שהיא גלויה לעין, המחזוריות הזו חלה גם על תופעות פנימיות ולעיתים סמויות המתרחשות הגוף האדם.

חמשת האלמנטים עוזרים למטפלים בשיאצו וברפואה משלימה בכלל למצוא ולהבין כיצד תהליכים ומצבים שונים משפיעים על האדם ומכך גם נובע הטיפול ו/או הבעיה אותה צריכים לפתור, לרוב הבעיה אינה גלויה לעין, מה שאנו רואים וחווים אלה בעצם הסימפטומים של הבעיה שמוחצנים על ידי גופנו שמשדר לנו אותות מצוקה או אותות על בעיה. אנו צריכים לטפל במקור הבעיה בכדי לפתור אותה ולא בסימפטום, אם נטפל בסימפטום, הבעיה לא תיפתר והיא עלולה לחזור חזקה יותר. ניקח לדוגמא בעיה נפוצה בעולם המערבי, בעיית העצירות. בעיית העצירות יכולה לנבוע ממגוון גדול של סיבות, סיבה מרכזית היא חוסר איזון אנרגטי בגוף ולחצים נפשיים כבדים, לחצי עבודה וקריירה, לחצים כספיים, מתחים וכדומה. ניתן לפתור את בעיית העצירות הרגעית על ידי לקיחת תה משלשל או מוצרים נוספים שגורמים לתופעות דומות, לכאורה, נפתרה הבעיה, לא נכון !, הבעיה לא נפתרה וסביר להניח כי תופעת העצירות לא רק שלא תעלם אלא תחזור עד שלא נפתור את הבעיה האמיתית של הגוף והנפש. כיום, האדם המודרני בטעות יכול לחשוב שכל הכבוד לממציא המוצר שעזר לי להתגבר על בעיית העצירות ולהתחיל להשתמש במוצר באופן קבוע, הדבר הוא טעות בבסיסו, משום שחוסר האיזון ממשיך להתקיים ואף מתגבר.


הדוגמא המחישה את מהות הטיפול והאבחון העמוק ברפואה המשלימה בכלל.

חמש איכויות העומדות בבסיס כל תופעה מחזורית בטבע ובחיי האדם. חמש איכויות אלו מיוצגות על ידי חמישה יסודות (אלמנטים) מן הטבע המסמלים תהליכים שונים, כמו כן מוגדרים חמישה סוגי "טיפוסים" המשויכים לחמשת היסודות.

אלמנט העץ
זוהי תקופה של יצירתיות, דינמיות, פריצה וצמחיה כמו למשל לידה. מהלידה עד ההתבגרות, זו תקופה המאופיינת על ידי אלמנט העץ.
רגש:
לכל אלמנט מתקשר רגש המאפיין אותו, הרגש שמאפיין את אלמנט העץ הוא הכעס. רוב האוכלוסיה מאופיינת כטיפוס אלמנט העץ או חלק מהאלמנט בא לידי ביטוי אצלם.
הצבעים המאפיינים:
ירוק.
טיפוס אלמנט העץ:
"טיפוס" אלמנט העץ הוא בדרך כלל בעל מבנה גוף רזה, צר ומאורך. כתפיו רחבות יחסית, פניו משולשות והעור מתוח, גבו ישר וחזק ויש לו גידים חזקים וגמישים. בדומה לעץ שנמצא כל הזמן בתהליכי גדילה, כך גם "טיפוס" העץ, הוא יצירתי מאוד ומוכשר בתחומי האומנות והמדע. "טיפוס" העץ הוא "איש עבודה" פיזית בעיקרה, נוטה לדאגנות מוגזמת ומתרגז בקלות.
האיבר הדומיננטי אצלו הוא הכבד,הקשור לרגשות מוחצנים ומודחקים כאחד ושייך אף הוא לאלמנט העץ.
המקצועות המאפיינים את "טיפוסי" העץ הם:
אומנות , ספרים, מעצבי אופנה, רוקחות, דוגמנות, פסלות, ציור, נגרות

אלמנט האש
אלמנט האש קשור לבשלות, פריחה ושיא האקטיביות, התקופה בחיינו שמאופיינת על ידי אלמנט זה היא תקופת ההתבגרות.
בני הנוער, מאופיינים כאנשי אלמנט האש, ההורמונים משתוללים, יש להם הרבה אנרגיה, גופם משתנה והם עוברים תהליכים מואצים של התפתחות פיזית ונפשית.
לא רק בני הנוער מאופיינים כאנשי אלמנט האש אלא גם אנשים מבוגרים אשר אלמנט האש הוא האלמנט הדומיננטי.
רגש:
הרגש שמאפיין את אלמנט האש הוא השמחה.
הצבעים המאפיינים:
אדום.
כתום.
ורוד.
סגול.

טיפוס אלמנט האש:
"טיפוס" האש הוא אנרגטי ואקטיבי כמו האש, בעל פנים  אדמדמות שצורתן כאגס. יש לו סנטר מחודד, עיניים נוצצות, שיער מקורזל או נטיה לקרחת, ידיים קטנות והליכה נמרצת ומהירה. "טיפוסי" האש ממעיטים בערכם של דברים חומרים ומעריכים יופי ואסטטיקה, יצר הרפתקנות מפותח וכשרון ליצור קשר טוב עם סביבתם. "טיפוסי" האש מועדים לפתח לחץ דם גבוהה ומחלות לב, עורם בדרך כלל יבש. המקצועות המאפיינים את "טיפוסי" האש הם: מורים, שחקני קולנוע, תאטרון, אנשי שיווק, מכירות, הנדסת אלקטרוניקה, כימאים, שירות לקוחות


אלמנט האדמה
זהו שלב מעבר בין אלמנט לאלמנט, בדומה לאם המעניקה תמיכה בילדה בעת שינויים אותם הוא עובר ומעניקה לו תמיכה. באמצעות אלמנט האדמה אנו יכולים לבצע קישור בין שאר האלמנטים השונים, תוך שאיפה לשיווי משקל במערכת וכל זאת על ידי תמיכה אימהית וציר גמיש ודינמי, המאפשר שינוי.הדבר הוא יפה וטוב, אך מה קורה כאשר אלמנט האדמה לא מאוזן?
כאשר אלמנט האדמה לא מאוזן, נוכל לראות אדם שקשה לו לעשות שינויים בחיים, הוא לא מסוגל להתקדם הלאה והוא תקוע, לדוגמא, כמו אמא שלא נותנת לבנה לחיות את חייו בלי להתערב, זה מצב של אדמה טובענית. יש מצב של אדמה יבשה, זהו מצב בו האמא לא מזינה את בנה כראוי, לא מספקת לו את צרכיו וכו'.
רגש:
הרגש המאפיין את אלמנט האדמה הוא הדאגה.
הצבעים המאפיינים:
צהוב.
חום.
בז'.
טיפוס אלמנט האדמה:
"טיפוס" האדמה מאופיין בדרך כלל במבנה ראש גדול ומרובע, ירכיים חזקות, לסתות רחבות, קול עמוק והליכה קלה. מבנה גופו שמן, יש לו נטייה לכרס והאיבר הדומיננטי שלו היא מערכת העיכול. הוא אוהב לאכול ולבשל. טיפוס האדמה הוא אדם ארצי, המשרה בטחון על סביבתו ומצטיין בטוב לב ובמזג נוח. הוא שמרני ואוהב שגרה ומסורת ומייחס חשיבות רבה לקשרים המשפחתיים ולקשרים החברתיים. מערכת השרירים שלו חזקה במיוחד. 
המקצועות המאפיינים את "טיפוסי" האדמה הם:
זמרים, זמרי אופרה, טבחים, סוכני ביטוח, יועצי חברות, עורכי דין, מנהלי חשבונות, רואה חשבון, חקלאים

אלמנט המים
זהו זמן של מנוחה, אחסנה ואגירה אנרגיה וכוחות לקראת הפריצה המחודשת של אלמנט העץ. אלמנט המים מאפיין תקופות כגון הריון, דברים לא נודעים, השקט שלפני הסערה ותקופות בחיים בהם אנו מתכננים שינויים חדים אך מתכננים אותם בקפידה לאורך זמן.
רגש:
הרגש שמאפיין את אלמנט המים הוא הפחד, פחד מתגובות החברה, פחד מהלא נודע. 
הצבעים המאפיינים:
כחול.
אפור.
שחור.
טיפוס אלמנט המים:
"טיפוס" המים, בדרך כלל הוא בעל פנים עגולות, גוף עגלגל, עור רך, בהיר ולח. האיבר הדומיננטי שלו הן הכליות וחולשה בכליות תפגע בכוח הרצון ותעודד את הפחד. בדרך כלל הוא רגיש ונוטה לחקירת נבכי הנפש ולרוחניות. כמו המים כך אופיו, רגוע ועצל אך לעיתים גם חמקמק ומיסתורי.
המקצועות המאפיינים את "טיפוסי" המים הם:
פילוסופים, רופאים, אחיות, תקשורת, תיירות, דת

אלמנט המתכת
אלמנט המתכת מתאפיין בסיום, פרידה וסגירה של תהליך. אלמנט זה מתאפיין באנשים מבוגרים אשר אבדו את יקיריהם, קשה להם להמשיך לחיות בגלל הכאב הרב שנגרם להם. לצערינו לא רק אנשים מבוגרים חווים את כאב האובדן ואלמנט זה מאפיין אנשים שסובלים מאובדן יקיר בחייהם.
רגש:
הרגש שמאפיין את אלמנט המתכת הוא צער ויגון. 
הצבעים המאפיינים:
לבן.
זהב.
אפור מתכתי.
טיפוס אלמנט המתכת:
"טיפוס" המתכת הוא בעל מבנה גוף חזק, כתפיים חזקות, פנים בהירות, עיניים בורקות ותנועה איטית ומחושבת. האיבר החזק אצלו בגוף הן הריאות. ל"טיפוסי" המתכת חשוב המעמד החברתי והם נמשכים לתפקידי ניהול. "טיפוס" המתכת מצטיין בהגיון חד במתכת ויכולת ניתוח גבוהה, בעצמאות מחשבתית ובכוח רצון חזק.
המקצועות המאפיינים את "טיפוסי" המתכת הם:
מנהלים בכירים, מנתחים פיננסיים, שופטים, עורכי דין, כלכלנים,  מנהלי חברות היי-טק, עצמאיים


מאמרים קשורים

Back to top button