רפואה סינית

דיקור סיני כטיפול מחזק וטבעי לחולי סרטן

מאת: פורטל אלטרנטיבלי, דוד ושרה מעוז
מחקרים רפואיים הראו כי דיקור סיני מקל על הסבל של החולים בסרטן. זה הזמן להתחיל טיפול בדיקור סיני כטיפול תומך במחלת הסרטן.

אחת המחלות בעלות אחוזי שכיחות התמותה הגבוהות בעולם הינה מחלת הסרטן כיום לכל אדם שלישי יש סרטן. מחלת הסרטן הינה שם כללי למחלות רבות המתרחשות בגוף האדם על ידי חלוקת תאים בלתי נשלטת ואבנורמלית ושליחת גרורות דרך מערכת הדם או מערכת הלימפה לאיברים שונים בגוף. למחלה אשר מתגלה בשלביה הראשונים, יש פרוגנוזה טובה יותר ממחלה שמתגלה בשלבים מתקדמים. הרפואה הקונבנציונלית מציעה מגוון רחב של טיפולים הכוללים: כימותרפיה, טיפולים ביולוגים, טיפולים הורמונאליים, טיפולים קרינה ועוד. נמצא בשנים האחרונות, ששילוב טיפול קונבנציונלי עם טיפולי רפואה סינית המלווים בשינוי תזונה, צמחי מרפא סיניים ודיקור סיני, עוזרים למטופלים הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית.


מחקרים רפואיים הראו כי דיקור סיני מקל על הסבל של החולים בסרטן בכך שהוא גורם לעצבים להפריש כימיקלים טבעיים של הגוף. הפרשה זו היא העוזרת להקלת המכאובים. למשל: בגופנו ישנם חומרים הנקראים אנדורפינים המופרשים מחוט השדרה והמוח אשר ביכולתם להקל על תחושת כאב.

דוגמה נוספת היא הפרשת חומר בשם סרוטונין. עובדה ידועה היא כי בקרב חולים הסובלים מדיכאון רמות הסרוטונין נמוכה יחסית בסינפסות במוח. העלאת רמת הסרוטונין תפחית את תחושת הדכאון ותתרום לתחושה כללית של הרגשה טובה יותר. יש גם קשר הדוק בין דיקור סיני לשיפור תפקוד מערכת החיסון בגוף המטופל, שהינה לרוב מדוכאת כתוצאה ממחלת הסרטן והטיפול הרפואי האגרסיבי..

הרפואה הסינית קיימת כבר יותר מ 5000 שנים וכוללת בתוכה שיטות אבחון וטיפול רבות, ביניהן הדיקור הסיני. הרפואה הסינית בכלל ושיטת הטיפול באמצעות דיקור סיני בפרט, הוכיחו את השפעתם החיובית ויעילותם במהלך השנים. הרפואה הסינית מאמינה, שקיימים בגופינו ערוצי אנרגיה (מרדיאנים), בתוך ערוצי אנרגיה אלו זורמת אנרגיה הנקראת צ'י. הדיקור הסיני נעשה על ידי מחטים קטנות חד פעמיות וסטריליות אשר מוחדרות לאזור בגוף אשר ערוץ האנרגיה בו חסום. הדיקור הסיני עוזר לאזן את האנרגיה בגוף ועקב כך לטפל ואף למנוע מחלות רבות כולל מחלת הסרטן.

במחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות על אפקט הדיקור הסיני על חולי סרטן, נמצא שמרבית המטופלים אשר הסתייעו בדיקור סיני בנוסף לטיפולים הקונבנציונליים, הרגישו שיפור משמעותי בתחושה הפיזית והנפשית ועוזר בהורדת תופעות הלוואי הקשות אשר נלוות לטיפולי כימותרפיה ורדיותרפיה.

לדוגמא: כל אדם נולד עם איכות מיוחדת של מער חיסון. מערכת חיסון= WEI QI בשמה הסיני, מתחזקת ומחזקת את עצמה בזמן השינה, בלילה נכנס ה WEI QI לחלקים היינים= הפנימיים של הגוף ומקבל הזנה שמשקמת אותו וברבדים עמוקים הוא מבצע הגנה בשמירה על החלקים היינים של הגוף. מבחינה מערבית בשינה יש הפרשה של מלטונין , אצל חולי סרטן ראו כי רמת המלטונין ירדה ורואים שאצל חולים שישנים טוב יותר בלילה היתה להם רמה גבוהה יותר של מלוטנין ומחקרים הראו כי אז הגידול הסרטני התנהג בצורה יותר טובה. כיום יודעים שמלטונין משפיע על גידולים סרטניים ושהשינה מאוד, מאוד חשובה. שמירה על איזון תקין בין גידול סרטני והגוף והפרשה של GH ותיקון רקמות. בלילה מתרחשים כל מיני תהליכי ריפוי, תיקון ושמירה על איזון, מניעת חדירתם של וירוסים ותיקון מתמיד של טעויות שכפול DNA. לסובלים מאינסומיה= נדודי שינה דיקור עוזר במיוחד ומטיב עם שינה עמוקה ורגועה יותר ויתרום מאוד ליכולת החיזוק של האדם וליכולות הריפוי של גופו ותעצומות נפשו להתמודד עם המחלה.

אם מער החיסון מקבלת שיקום וחיזוק בלילה היא תיהיה יותר יעילה למנוע פטוגנים חיצוניים. ברפואה המערבית יש סרטנים שיכולים להיגרם מפטוגן חיצוני= וירוס= HPV סרטן הרחם אוHCV סרטן כבד. ככל שמערכת החיסון חזקה יותר האדם יידבק פחות מוירוסים.

מה משבש ומחליש את גופנו ומעלה את הסיכוי לחלות בסרטן?
הגורמים המובילים למחלת הסרטן הינם: השמנת יתר, לחצים וכעסים, עישון וצריכה של אלכוהול.

אורח חיים לא טוב – תזונה בלתי מאוזנת- מוצרי חלב, שומנים, צריכה של דיאטים ותחליפים מסרטנים אחרים, סוכרים, אוכל מעובד, מהיר ומתועש עשיר במלח ודל בירקות ופירות.

גורמיים תורשתייםככל שגיל האדם יותר צעיר יש יותר מעורבות תורשתית וגם מהלך ההריון ומצבה של האם בהריון תזונתה והרגשתה משפיעים מאוד על העובר ובריאותו לעתיד.

עישון ואלכוהול – רעלים קשים וחזקים שמקפיצים את הסיכוי למחלה בעשרות אחוזים.

זיהום אויר – המגורים בסביבה מזוהמת מגבירים את הסיכוי למחלה.

מצב רגשי לא מאוזן – חרדה, עצבנות, כעסים, לחצים, מתחים.

שינה לא מספקת – מחקרים מעידים באופן חד משמעי שפחות מ 8 שעות שינה מוריד את חוזקה של מערכת החיסון ומחליש את גוף האדם לחשיפה למחלות. במיוחד בסרטן החומרים המופרשים במהלך השינה חיוניים לריפוי המחלה.

ליחה ולחות עם חום פנימי: הצטברות ותקיעות של נוזלים בגוף, נוזלים צריכים להיות בתנועה, הצטברות נוזלים, תקיעות של ליחה- לחות שחוסם את תנועת הצי במרידיאנים והלחות מהווה בסיס לזיהומים כמו: חום ולחות במחמם התחתון שגורמת להפיכת החום לרעילות ולבסיס פורה לזיהומים, רעילות ושינויים סרטניים. סביבה ליחתית מעודדת זיהומים, רעילות וטרנספורמציה סרטנית, חום – המטופל הלח עם בעיות במערכת העיכול, השמנת יתר, כבידות, איטיות, בצקות, חוסר בפעילות גופנית.


אז איך עוזר הדיקור הסיני במקרה של מחלת הסרטן?
הטיפול הסיני הינו אישי ומיוחד למטופל בהתאם למצבו האישי, בהתאם לאבחון המחלה הספיציפי שלו ולמורכבות ההיסטוריה הייחודית שלו.
הרפואה הסינית רואה את האדם כמכלול ובוחנת את האדם כשלם ולא רק את המחלה.

הדיקור הסיני נמצא יעיל ביותר כנגד תופעות הלוואי של הטיפולים הקונבנציונליים (הכימותרפיה, ההקרנות, הניתוחים, ההורמונים, התרופות, הרדיותרפיה והטיפולים הביולוגים) – תופעות הלוואי כוללות: בחילות, הקאות, חולשה, עייפות, נדודי שינה, עצבנות, ייאוש, נשירת שיער, נוירופטיה, אנמיה, תרומבוציטופניה, גלי חום והזעות לילה, בעיות במיניות ובפוריות, דיכאון, חרדה, פחדים, חוסר תיאבון, עצירות, פצעים בפה, דימומים, חום, שלשולים, עצירות וכדומה.

באמצעות הדיקור הסיני, ניתן לחזק ולהחזיר את האיזון הפנימי אשר הופר באמצעות מחלת הסרטן ובנוסף, לדיקור הסיני יתרון משמעותי בחיזוק המערכת החיסונית, אשר נפגעת גם עקב מחלת הסרטן וגם עקב הטיפולים הקשים.

הדיקור הסיני גורם למטופל להרגיש טוב יותר מבחינה נפשית, מעלה את מצב הרוח, נותן יותר תקוה ושמחה ועם המצב הגופני שמתחזק האדם מרגיש שהוא חוזר לעצמו ולכוחותיו. השימוש בדיקור סיני להקלת מכאובי הסרטן הינה שיטה מוכרת, ללא תופעות לוואי ובטוחה. חשוב להתאים את סוג הדיקור הסיני המוצע למטופל ביחד עם המטפל לפני תחילת הטיפול.

איך הטיפול נעשה?
הצורה השכיחה ביותר של דיקור סיני היא שימוש במחטים דקות, שהינן חד-פעמיות ומונחות בנקודות הספציפיות לאורך מסלול הצ'י הרלוונטי בהתאם להחלטת המטפל. בנוסף, שיטות טיפול נוספות וחשובות:

דיקור סיני = אקופונקטורה

צמחי מרפא סיניים: אותם אני מרכיבה אחרי אבחון מקיף ספיציפית עבור האדם שמגיע והפורמולה הינה מיוחדת עבור אותו אדם והמורכבות הספיציפית שלו. הצמחים כולם הם מיוחדים למחלת הסרטן והוכחו במחקרים כאנטי סרטניים ואנטי דלקתיים.

תזונה סינית: מורכבת ומותאמת במיוחד לחולי סרטן ולגבי אותו סרטן ספיציפי (שד, מעי גס או אחר) בפרט.

אלקטרודות וחשמל: זרמי חשמל עדינים לצורך הקלה על כאב.

כוסות רוח: שיטה להוצאת חום מהגוף, לניקוי עמוק ולשיחרור מקומות של חסימות ותפיסויות.

לחיצות: שימוש בשיטת עיסוי מיוחדת (טווינה) העובדת לאורך המרידיאנים לצורך השגת האפקט הרצוי של הדיקור הסיני מבלי הצורך בשימוש במחטים או חשמל וכדומה.

בקליניקה אנו שומרים בקפדנות רבה מאוד על הניקיון והחיטוי שנותן משמעות רבה היות ומדובר בחולי סרטן.

כיום השילוב המנצח ובעל התוצאות הטובות ביותר הינו בשילוב של הרפואה המשלימה בכלל והרפואה הסינית בפרט יחד עם הטיפולים הקונבינציונלים נותן מענה טוב יותר עבור החולה הסובל מתופעות הלוואי הרבות של הטיפולים הכימותרפים, ההקרנות, התרופות הנלוות , ההורמונים או הטיפולים הביולוגים, בכל המקרים אפשר ויותר מכך מומלץ ביותר להיעזר בדיקור הסיני, בצמחי המרפא ובתזונה על מנת לשפר את איכות הבריאות, להטיב עם החולה, לחזקו ולשפר את אפקט הטיפול שמקבל עם איכות חיים טובה ומחזקת.

ליצירת קשר ופרטים נוספים על שרה מעוז


מאמרים קשורים

Back to top button